یاشیل باغبان سهند

فرآورده های کشاورزی اعم از محصولات زراعی و دامی که اصطلاحاً به آنها محصولات کشاورزی اطلاق می شود، در بدو امر به خاطر تأمین اساسی ترین کالاهای مورد نیاز بشر یعنی مواد غذائی حائز اهمیت است. در کنار این امر همانگونه که تجربه برخی کشورها مثل استرالیا و کانادا نشان می دهد بخش کشاورزی را می توان به عنوان نقطه شروع توسعه اقتصادی در نظر گرفت.شرکت یاشیل باغبان سهند با ایجاد وبسایت شرکت تلاش میکند اخبار - یافته ها - فرص ها و تازه های بخش کشاورزی را به صورت مجله کشاورزی در اختیار زارعان - مهندسین و فعالین بخش کشاورزی قرار دهد.

یاشیل باغبان سهند

آمار سایت
کل اعضاء: 11
کاربران آنلاین: 6
کل مطالب: 413
کل بازدید ها: 2113460
ورود به سیستم
:  
:  


ثبت نام کاربر جدید
رمز خود را فراموش کرده اید؟

ناقوس سن گندم در مزارع


بازدید صفحه: 4606
نوشته شده توسط: سیروس تاپدوقی
آخرین تغییر: سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 - 10:51 ق.ظ
زمان/تاریخ انتشار: سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 - 10:51 ق.ظ

 

ناقوس سن گندم در گوش مزارع

تاریخ : ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

 

کارشناس فنی واحدهای گیاه‌پزشکی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، در گفت‌وگو با «روزنامه سبزینه»، سن گندم را پس از ملخ از خطرناک‌ترین آفت گندم برشمرد و اظهار کرد: بیش‌ترین سطح تجمع این آفت در مناطق کوهستانی و غرب کشور است و مهم‌ترین مناطق سن‌خیز کشور استان‌های لرستان، فارس، همدان، کرمانشاه، مرکزی، کردستان، اصفهان و تهران است.
پگاه پیرزادی، با اشاره به این‌که خسارت سن در دو مرحله صورت می‌گیرد، گفت: در نخستین مرحله و در فصل بهار حشرات کامل به مزارع غلات به‌ویژه گندم روی می‌آورند و با مکیدن شیره سلولی گیاه باعث پژمردگی آن می‌شوند. در مرحله دوم، پوره‌ها پس از خروج از تخم روی خوشه‌ها می‌روند و دانه‌ها را نیش زده، از محتوای دانه تغذیه می‌کنند و سبب کوچک شدن دانه می‌شوند.

سن‌زدگی گندم معضلی برای نانوایی‌ها
وی تأکید کرد: گندمی که بیش از دو درصد سن‌زدگی دارد، برای تهیه نان قابل مصرف نیست و در صورت قابل استفاده نبودن گندم باید گندم‌های سن‌زده را با قیمت‌های ناچیز برای خوراک دام به دامداری‌ها داد.
پیرزادی با بیان این‌که کشاورزان باید توصیه کارشناسان را در این زمینه جدی بگیرند، عنوان کرد: با نزدیک شدن فصل بهار و گرم شدن هوا، ریزش سن‌های گندم از کوهستان به مزارع گندم نیز نزدیک است. کشاورزان باید این آفت را از هم‌اکنون جدی گرفته و به توصیه‌های کارشناسان کشاورزی عمل کنند.
این کارشناس به روش‌های کنترل آفات اشاره و بیان کرد: یکی از این روش‌ها این است که در مناطق‌آلوده به آفت، زراعت گندم دیم انجام نشود و نیز تناوب زراعی را با محصولاتی مانند نخود و عدس انجام دهند تا از تخریب مراتع و تبدیل آن‌ها به زمین زراعی خودداری شود. همچنین در زمین‌های کم‌بازده به جای گندم و جو، علوفه بکارند.
پیرزادی به مبارزه شیمیایی با آفات سن اشاره و تصریح کرد: در صورت یکپارچه بودن اراضی، سم‌پاشی هوایی بهترین روش است؛ اما متأسفانه به‌علت یکپارچه نبودن و هزینه زیاد استفاده از هواپیما این کار انجام نمی‌شود.
وی وظیفه کشاورزان را اطلاع‌دادن میزان سن‌های موجود در مزارع به کارشناسان جهاد کشاورزی یا کلینیک گیاه‌پزشکی دانست و افزود: براساس جمع‌بندی آخرین گزارش‌های رسیده از استان‌ها تا سوم آذرماه سال ۱۳۹۵ سطح کشت شده مزارع گندم برابر است با یک‌میلیون و ۳۵۹ هزار و ۲۲۴ هکتار آبی و دو میلیون و ۹۶۸ هزار و ۶۸۸ هکتار که در مجموع ۷۵ درصد از سطوح ابلاغی است.

کنترل تلفیقی، روشی موثر برای مبارزه با آفت سن
این کارشناس فنی واحدهای گیاه‌پزشکی سازمان نظام مهندسی کشاورزی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۶ آفت سن دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مزارع گندم کشور را تهدید می‌کند، ادامه داد: کشاورزان فرصت مبارزه با علف‌های هرز را از دست ندهند. از این سطح در ۱۷۰ هزار هکتار آن عملیات مبارزه توسط سازمان حفظ نباتات انجام گرفته است و کار با سرعت ادامه دارد.
وی تشریح کرد: در سال زارعی جاری به‌دلیل بارندگی‌های زیاد و رطوبت مناسب شدت شیوع این آفت بیش از سال‌های دیگر مزارع گندم را تهدید می‌کند. همچنین استفاده محض و گسترده از مبارزه شیمیایی در کنترل این آفت کافی نیست و کشاورزان باید برای مبارزه با سن از کنترل تلفیقی بهره بگیرند.
پیرزادی عنوان کرد: در سطح هشت‌‌هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع گندم در هفت استان عملیات مبازره با سایر بیماری‌های این محصول انجام شده است و گزارش‌های سازمان حفظ نباتات نشان می‌دهد که بیش از ۱۱۵ هزار هکتار از مزارع گندم کشور به عملیات مبارزه غیرسنی نیاز دارند.
وی بیان داشت: جهاد کشاورزی شهرستان برای آماده‌سازی کشاورزان در امر مبارزه با آفت سن گندم در مزارع، اقدام به برگزاری گردهمایی، کلاس‌های ترویجی و آموزشی و جلسات توجیهی در جهت آگاه‌سازی کشاورزان و برنامه‌ریزی برای چگونگی مبارزه با این آفت می‌کند. همچنین بنرها و اطلاعیه‌های متعددی با مضمون مبارزه جدی با آفات چاپ می‌شود. همچنین مدیران و کارشناسان باید در طول اجرای پروژه، بازدیدهای نظارتی لازم را داشته باشند

 

 


نظرات:

گالری تصاویر
یاشیل باغبان سهند Yashil Baghban Sahand YBS Co wwww.ybsco.ir
مطالب تازه
محصولات یاشیل باغبان سهند